Eva van der Linden & Tim Carpentier – Dementie dichtbij

Wat als je het allemaal niet meer zo scherp hebt?

Deze recensie gaat over dementie. Dementie dichtbij zelfs. ‘Echte verhalen en boeiende inzichten’ geeft de subtitel nog even mee. Een praktisch boek, blijkt al meteen bij het openslaan. De twee schrijvers introduceren zichzelf, en omschrijven de verwarring en triestheid bij mensen met beginnende dementie:

“Het is een proces van vallen en opstaan, waarin het samen ontdekken van zowel grote als kleine geluksmomenten het leven weer een nieuwe betekenis geeft. In dit boek bundelen we zeventien boeiende, beklijvende ervaringsverhalen van mensen met dementie en hun naasten. Elk verhaal vulden we aan met informatie en praktische tips van deskundigen uit verschillende hoeken.”

Praktijkverhalen

Vervolgens komen gebeurtenissen met dementerenden in de praktijk aan de beurt, zoals Patrick (66):

“Het begon als een sprookje… Patrick en Anita voelden instant een diepe connectie. Patrick noemde hun liefde vaak ‘te mooi om waar te zijn’, maar elke dag bewezen ze het tegendeel. Hun liefde voelde als een zeldzame vondst, iets dat je maar één keer in je leven tegenkomt. Allebei hebben ze kinderen uit een vorige relatie, ze woonden een uur rijden van elkaar en besloten al gauw dat een LAT-relatie de beste optie was…

Twee jaar geleden, vijf jaar na zijn diagnose, kreeg Patrick plots last van visuele hallucinaties. Hij wist niet wat hem overkwam en dat maakte het erg beangstigend:

Patrick: ‘Vooral ’s nachts kreeg ik bezoek van ‘de alzheimer’. Ik zag van alles wat er niet was, maar het leek allemaal zo levensecht dat ik er heel erg bang van werd. Het gebeurde meermaals dat ik ’s nachts mijn huis verliet, in een poging eraan te ontsnappen. Maar mijn zicht ging zo achteruit, dat buitengaan ook helemaal niet veilig was….”

Zomaar enkele gebeurtenissen van dementerenden zelf, waarvan er in het boek nog veel meer volgen, zodat je een gemêleerd beeld krijgt van hoe de ziekte zich verspreidt. Het is geen ingewikkeld leesvoer. De schrijvers kiezen ervoor om de gebeurtenissen verhalend te vertellen en dat werkt prima.  

Schrijvers met eigen expertise

De schrijvers hebben hun eigen expertise, wat al behoorlijk de lading dekt, en in het boek komen andere experts en trajectverantwoordelijken aan het woord, zoals Sabine Boerjan, logopedist en project- en trajectverantwoordelijke bij Expertisecentrum Dementie Paradox in Gent.

Dat alles geeft met dit boek een zeer breed ervaringenveld, waarin iedereen die een vorm van dementie heeft, of krijgt, kan bekijken welke richting verder onderzocht moet worden. En belangrijker: de juiste hulpverlener of -organisatie zoeken voor jouw persoonlijke probleem. Rijk gedocumenteerd dus en erg toegankelijk.

Sterren: ***

ISBN: 9789492593719

Uitgeverij Graviant Publishers 

Ook verschenen op Boekenkrant 

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *