<STRONG>Ellen de Bruin – De butler van God

De pro’s en con’s van kunst

Het duurt wel even voor je je draai vindt in dit boek van Ellen de Bruin. ALS je die vindt. Want hoe merkwaardig dat ook klinkt: er gebeurt te weinig. Of nauwkeuriger: er gebeurt te weinig dat hout snijdt.

Hoho, zul je zeggen, het gaat over kunst, geld, schimmige spelletjes, internationale reizen, en God. Als daar geen boeiend verhaal uit rolt? Dat hoopte en verwachtte ik, maar naarmate ik dieper in het boek dook, nam de teleurstelling toe. Ik begon te verlangen naar wat hoogtepunten. Wat is het verhaal?

Een milieuvervuilend vliegtuig
Hoofdpersoon Amber is naar Berlijn gevlogen. Met een sterk milieuvervuilend vliegtuig, en dat drukt zwaar op haar geweten nu ze bij de Brandeburger Tor haar idool Feite Tomlin wil ontmoeten. Hij blijkt lang niet zo happig op contact als zij. Ze gaan naar een galerij vol doeken met vlekken en vlakken, strepen en vegen. Een groepstentoonstelling waar ze de schilderijen in gedachten ‘Klodders kleur op wit’ had gedoopt. Daarnaast mansplaint Feite tegen de klippen op, en blijkt tijdens het lunchen met hem dat zijn meningen vooral eenzijdig zijn.

In het volgende hoofdstuk maken we kennis met Timmie. Zij doolt rond in Venetië, mooie stad maar ze kan in de smalle straatjes alleen via haar telefoonnavigatie de weg vinden. Pluspunt: het eten is fantastisch.

Klote-Venetië
Een hoofdstuk verder introduceert het verhaal Maggie, ook in Venetië. De stad valt haar tegen:

“Wat een klote-Venetië tot nu toe. De kunst was ook drie keer niks. Verschillende nieuwkomers die origineel wilden zijn door oesterzwammen te laten groeien op zogenaamd kapitalistische merkproducten.” Pas als ze onder de Ponte dei Archi door vaart voelt ze zich wat beter.

Dan vinden we onze hoofdfigurant Amber terug in Parijs. Daar doet ze haar dingen, die opeens merkwaardig nutteloos lijken. Ze bezoekt wat galerieën, musea, haar vriend Feike (die ze best graag zou willen doen maar dit terzijde); dankzij zijn enthousiasme komt Venetië weer in zicht.

Humor, spanning, kritiek
Het verhaal is goed leesbaar doordat het humor, spanning en maatschappelijke kritiek combineert. De uitstapjes naar kunst en cultuur zijn onderhoudend, en ook grotere thema’s als wel of niet succes, idealen en zingeving komen aan bod. De algemene toon is spottend maar benoemt wel de pijnpunten van de moderne tijd, waarin onze heldin moet overleven.

Een nadeel is dat we met wel erg veel figuranten worden opgezadeld, zodat de omzwervingen, vele ontmoetingen en conversaties het verhaal vertragen. Maar dat is geredeneerd vanuit de ongeduldige lezer die ik ben. Het verhaal deugt, maar de uitwerking is wat mij betreft te gefragmenteerd en blijft daardoor besluiteloosheid uitstralen.

Sterren: ***

ISBN: 9789044660104

Uitgeverij De Eenhoorn

Ook verschenen op Boekenkrant 

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *