Hannah Gold – Op zoek naar Beer

Minder nieuw, toch ook aangrijpend

Een oude boekenwet zegt het al bij vervolgdelen van bestsellers: het origineel was beter. Onvermijdelijk is zoiets ook aan de hand met deel 2 van de Berenzoektocht, een follow-up op het wereldwijd scorende deel 1, Beer.

Dat eerste boek was origineel, baanbrekend en vooral ontroerend. Het stronteigenwijze meisje April Wood gaat daar op ontdekkingstocht en vindt een eenzame ijsbeer.

In dit deel gaat ze dezelfde weg. Alleen nu omdat ze hoort dat op de Noordpool een ijsbeer gewond is geraakt, misschien zelfs beschoten is. April weet intuïtief dat het ‘haar’ Beer is. Ze chanteert haar onwillige vader om mee te gaan en al snel is ze in het onherbergzame Spitsbergen. Waar ze iets onverwachts vindt.

Dat begint goed, meteen de avonturen weer in. Hannah Gold doet haar best: de stijl is nog altijd springerig, vol grapjes en onverwachte terzijdes die uit het wirwarhoofd van April ontspringen. Ook present: papa met zijn ingewikkelde meetinstrumenten-baan.

Roekeloos als ze is, laat ze pa bij de piepende instrumenten, gaat op pad en vindt inderdaad een ijsbeer, maar niet haar Beer. Dit is een vrouwtjesijsbeer. Met een baby’tje. Een ijsbeerwelpje, zoals de tekst achterop het boek helaas al weggeeft. Voor de spanningsopbouw had het beter geweeset dat detail nog even onder de pet te houden, maar soit

Dusss, lijkt dit niet erg veel op het vorige boek? Helaas wel – die conclusie haalt een behoorlijk percentage van de originaliteit weg. De plot is namelijk voorspelbaar, de actie van de (hoofdrol)spelers ook en het enige dat eigenlijk overblijft is de zware reis van April en de hulp die ze geeft aan het IJsbeerwelpje en haar moeder.

Meteen daaraan toevoegend: sprankelend houdt de fabelachtig goede stijl van Hannah Gold het verhaal op de been. En ze tovert in dit boek alle gedachtekronkels, twijfels, angst, woede en vertwijfeling van een jong meisje op precies de goede manier uit haar schrijverspen:

“Elke stap was groter en gedurfder dan de vorige…

April sloeg haar handen voor haar mond.

‘O wauw,’ mompelde ze. ‘Je bent het echt.’

Het was alsof iemand een kam over haar rug bewoog. Of op elke snaar van haar hart tokkelde. Of haar overgoot met de stralen van duizend zonnen.

Het gevoel was zo krachtig, zo helder, zo puur dat April iets voelde verschuiven in de diepste kamers van haar ziel. Iets wat in een miljoen stukjes versplinterd was, zat nu opeens weer aan elkaar genaaid.

Ze voelde zich weer compleet…”

Wij ook met deze aangename hernieuwing.

ISBN: 9789021471143

Sterren: ***

Uitgeverij: Volt

Ook verschenen op Bazarow en TikTok

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *