Robert Bridgeman – De Laatste KathaaR

Nobody expects the French Inquisition

Als we de zwarte vloek van Paus Innocentius III als startpunt van deze tekst over ons heen voelen rollen, weten we direct waar we aan toe zijn:

“Vervloekt zijn al hun ledematen

Vervloekt zijn zij als ze staan, als ze zitten en als ze liggen

Mogen zij begraven worden met honden en ezels

Mogen de roofzuchtige wolven hun lijken verslinden”

Het is weer tijd voor een boek over de Inquisitie – de Gestapo van de Katholieke Kerk die zich rond het jaar 1300 in Zuid-Frankrijk onledig hield met het afslachten van alle Kathaarse ongelovige honden omdat ze … eh ongelovig waren. Die moordpartijen waren behalve wreed vooral een middel om eventuele aspirant-ongelovigen voorgoed te ontmoedigen. Dat alles met het doel het enig echte Geloof van de Katholieke kerk in stand te houden.

Over dat onderwerp zijn talloze boeken geschreven. De ongelijke strijd tussen de wijd verbreide en goed geoutilleerde Kerk en de zich in grotten en spelonken verbergende Katharen spreekt al eeuwen tot de verbeelding. Geniepige verklikkerij, martelpraktijken, terreur aan de ene kant en eerlijkheid, edele heldendaden, zuiver geloof aan de andere kant. Die ingrediënten zorgen nog altijd voor ‘nieuwe’ inzichten.

Het verhaal: De Kathaarse Priester Guillaume Bélibaste beheert een duizend jaar oud geheim: de spirituele sleutel van liefde die mensen kan bevrijden uit de wrede handen van de donkere kracht die de wereld te gronde richt. De spionnen van de Inquisitie schuwen verraad noch geweld om hem op de brandstapel te krijgen. Wie gaat winnen: de paus of de priester?

Kan Robert Bridgeman vernieuwende inzichten tonen in dit ‘De laatste Kathaar’? Het korte antwoord is nee. Niet echt. Alles wat hierboven staat over de Kerk en Katharen is al uitentreuren gedocumenteerd en geventileerd. En in veel varianten te boek gesteld.

Bridgeman voegt met het verhaal vol geweld en verraad brengt geen nieuwe feiten toe. Wel sensationele kat-en-muis spelletjes tussen de priesters en de Katharen. En een haast ruikbare beschrijving van de ontberingen die de arme drommels die gevangen werden genomen en gruwelijlk gemarteld moesten doormaken. Verder hanteert hij een lekker weglezende romantische stijl. Het contrast met de verschrikkingen die de gevangengenomen Katharen ondergaan is groot, maar realistisch. De spanningsboog is ook in orde. Als lezer leef je mee met de bijna hopeloze pogingen van de Katharen de oude wijsheid te beschermen tegen de gewelddadige onderdrukkingspogingen. Liefde komt er uiteraard aan te pas, en verraad.

De achterflap noemt hem: “schrijver, columnist, opleider en online-documentairemaker… Robert woonde vijf jaar lang in het mysterieuze Katharenland aan de rand van de Zuid-Franse Pyreneeën en deed er het veld- en literatuuronderzoek dat geleid heeft tot deze roman.”

Dat is te merken. Bridgeman heeft goed rondgekeken in die streek. Hij strooit gul met plaatselijke gewoonten, oude gebruiken, specifieke namen van gereedschappen en voorwerpen, en de fraaiheid van Zuid-Frankrijk/Spanje zelf. Maar frisse inzichten levert het niet op.

ISBN: 9789493280779

Sterren: **

Uitgeverij: LondonBooks

Ook verschenen op Bazarow 

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *